Expozice UNESCO v Zámecké věži

  • Přijďte se hravou formou seznámit se všemi 11 lázeňskými městy, která společně tvoří Great Spa Towns of Europe!
  • 25. 06. 2022 - 30. 06. 2023
  • Místo: Zámecká věž

Zámecká věž nad Tržní kolonádou je pozůstatkem hradu, který nechal vystavět v roce 1349 Karel IV. Zajímavostí je možný přístup výtahem na Zámecký vrch. Po dlouhých letech, kdy byla většina věže nevyužívaná a nepřístupná veřejnosti, se nyní probouzí k životu. Při příležitosti prvního výročí zápisu Karlových Varů spolu s dalšími 10 evropskými městy na Seznam světového dědictví UNESCO připravilo město interaktivní expozici, která návštěvníkům přiblíží tuto sériovou mezinárodní památku. Dveře Zámecké věže se otevřely s programem už v sobotu 25. června ve 12 hodin.

Výstava představuje 11 Slavných lázeňských měst Evropy ze 7 zemí, která byla v červenci 2021 společně zapsána na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Každé z nich je jedinečné a společně nám poskytují živoucí svědectví o unikátním lázeňském fenoménu. „Expozice podtrhuje principy zápisu a výjimečnost nejen našeho města, ale celého společenství Great Spa Towns of Europe.“ uvádí UNESCO koordinátorka pro Karlovy Vary Lucie Sochorková spolu s informací, že jedním z cílů organizace UNESCO je také osvěta a vzdělávání veřejnosti, což je jedním z důvodů vzniku této expozice.

Otevření Zámecké věže a přípravu výstavy zajistila Kancelář architektury města Karlovy Vary ve spolupráci s karlovarským Infocentrem, které je zároveň provozovatelem této budovy. „Ke spolupráci jsme si přizvali odborníky různých oborů. Vizuální a technickou stránku výstavy připravilo kreativní studio 3dsense, které má v tomto směru mnoho zkušeností, např. z výstav Sluneční králové v Národním muzeu, Institutů Paměti národa nebo z pražského Signal festivalu. Architektonický návrh zpracoval náš bývalý kolega Jan Lebl, který s námi nyní spolupracuje externě.“ uvedl Karel Adamec, ředitel KAM KV.

“V rámci expozice jsme vytvořili 3 exponáty. Hlavní dominantou je model města vyrobený technikou 3D tisku s dynamickým podsvícením zvýrazňujícím významná místa. Další exponát prezentuje hravou formou všech 11 lázeňských měst. Třetí instalace využívá obrazové a zvukové terénní záznamy, které jsme pořídili v nejužším okolí karlovarského vřídla, a vytváří nečekaný audiovizuální zážitek.” popisuje Josef Lepša, art director kreativního studia 3dsense.

 

Vstupné

Dospělý                                           50 Kč

Student / ZTP / Důchodce          25 Kč

Dítě do 6 let                                    zdarma

 

Otevírací doba

pondělí – neděle                          10 – 18 hod

 

  • IMG_0023
  • IMG_0012
  • IMG_9996
  • IMG_9678-2

Odpovědná osoba:

Související projekt: