Budoucí podoba karlovarské „keramky“

Z důvodu zákazu hromadných akcí, který nařídilo ministerstvo zdravotnictví, se akce RUŠÍ.  

S politováním Vám sdělujeme, že s ohledem na zákaz hromadných akcí s účastí nad 100 osob, který nařídilo ministerstvo zdravotnictví jako mimořádné opatření v souvislosti s prevencí proti rozšíření onemocnění COVID-19, se veřejná prezentace architektonických studií Střední uměleckoprůmyslové školy keramické a sklářské Karlovy Vary, plánovaná dne 17. 3. 2020, RUŠÍ.

Přesto bychom Vás s architektonickými studiemi rádi seznámili a získali Váš názor. Z tohoto důvodu budou od 18. 3. 2020 dokumentace architektonických studií zveřejněné na internetových stránkách kraje:
▶️ http://www.kr-karlovarsky.cz/

Na stejné internetové adrese budou od 18. 3. do 25. 3. 2020 zpřístupněny také prezentace architektonických studií a možnost online hlasování o nejsympatičtější řešení návrhu „keramické školy“.

Karlovarský kraj a Kancelář architektury města Karlovy Vary zvou všechny zájemce z řad odborné i laické veřejnosti na veřejnou prezentaci architektonických studií k možné budoucí podobě objektu Střední uměleckoprůmyslové školy keramické a sklářské v Karlových Varech. Budova je dlouhodobě v havarijním stavu a škola funguje v provizorních podmínkách. Akce se uskuteční v úterý 17. března od 15 hodin v sále Krajské knihovny v Karlových Varech Dvorech. Její součástí bude vernisáž výstavy studentských prací na téma „Keramka jednadvacátého století“.

 

Karlovarský kraj vybral tři architektonické kanceláře, které vypracovaly studie k řešení havarijního stavu budovy SUPŠ. Zakázku nakonec zpracovávaly dvě pražské kanceláře, a sice Petr Hájek ARCHITEKTI, Škarda architekti 
a brněnská společnost Pelčák a partner architekti. Jejich práci nyní budou moci posoudit účastníci prezentace. 

„Uvědomujeme si, že bývalá budova keramické školy je pro lidi žijící v Karlových Varech, pro její absolventy, žáky i pedagogy něco jako rodinné stříbro. Proto když bylo nutné před téměř třemi lety budovu zavřít, vyrojila se hned řada úvah o její možné demolici, o astronomických nákladech, které by stála její oprava. Kraj se proto rozhodl zadat vznik architektonických studií, oslovili jsme téměř 30 architektonických kanceláří. A chceme ukázat, k čemu dospěli nezávislí odborníci, podat nezkreslené informace a umožnit veřejnosti, aby se k tématu vyjádřila,“ vysvětlil krajský radní Josef Janů. Během prezentace návštěvníci budou mít také příležitost hlasovat o nejsympatičtější řešení návrhu objektu.

1/6

Na situaci ohledně chátrající budovy školy zareagovali také její žáci souborem prací, kterou uvidí veřejnost na výstavě, jež odstartuje právě 17. března a v krajské knihovně bude k vidění až do 30. dubna. „Chtěli jsme žáky zapojit do této veřejné diskuse, nechat je zpracovat jejich vize řešení havarijního stavu budovy a zaměřit jejich pozornost na projekt nového sídla,“ upřesnila ředitelka školy Markéta Šlechtová.

„Školská zařízení patří vedle bytové výstavby k základním funkčním pilířům města. Pro rozvoj krajského a kulturního města Karlovy Vary je středoškolská instituce s uměleckým zaměřením s více než devadesátiletou tradicí významnou hodnotou, neboť pěstuje tolik potřebného kulturního ducha pro nové generace budoucích obyvatel města i kraje. Za Kancelář architektury města je třeba vyzdvihnout příkladnou inciativu Karlovarského kraje, který zastal svoji zodpovědnost veřejného zadavatele a nastavil podmínky pro vznik kvalitní soudobé architektury v Karlových Varech.“ komentoval tento proces ředitel Kanceláře architektury města Karlovy Vary Petr Kropp.

V květnu 2017 dospěl havarijní stav budovy SUPŠ keramické a sklářské v Karlových Varech do té fáze, že kraj zakázal kvůli špatné statice vstup do objektu. Vystěhovat se museli nájemníci, kteří zde obývali osm bytů, v budově skončily i veškeré aktivity školy. Následně kraj nechal zpracovat posudky, jež by prokázaly stav školy a nastínily možnosti řešení. Dalším krokem bylo zadání architektonických studií.

O budoucnosti "keramické školy" proběhla v listopadu v KAM KV° veřejná diskuse. Jaké názory na ni veřejnost má, se dočtete 

Zabýváme se architekturou a urbanismem, budoucí vizí města, územním plánováním a veřejným prostorem.
Náš tým se snaží být prostředníkem diskuze mezi odbornou veřejností, obyvateli města a politickou reprezentací.

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon

kontaktujte nás >

telefon kanceláře:  +420 353 151 480

telefon asistentka: +420 601 175 698 

e-mail: info@kamkv.cz

Pro odběr novinek a aktuálních akcí klikněte sem >

© Kancelář architektury města Karlovy Vary, p. o., 2018