Revitalizace panelových sídlišť

Soubory panelových bytových domů se u nás po druhé světové válce staly zejména z důvodu rychlosti realizace nejrozšířenějším způsobem, jakým byla řešena vysoká poptávka po komfortním bydlení ve městech. Podle posledního sčítání lidu žije v panelových domech 38 % (tj. 108,5 tisíce) obyvatel Karlovarského kraje. Na rozdíl od jiných měst, která musela uspokojovat potřebu městského bydlení v důsledku masivní industrializace, v Karlových Varech byl hlavním důvodem přestavba historického jádra pro lázeňské účely a nutnost nabídnout tamním obyvatelům alternativní bydlení odpovídající moderním standardům své doby.

IMG_0349.JPG

Autor fotografie: Adlofová (SUPŠ KV)

Na našem území se objevila myšlenka montovaných staveb v souvislosti s prudkým rozvojem města Zlína díky úspěchu Baťových závodů. Vedle slušně placené práce v moderní továrně a vzdělávání byla snaha nabídnout zaměstnancům  Baťových závodů slušné moderní bydlení, která postupně přerostla ve vizi celého města.

IMG_9373y.jpg

Autor fotografie: Černá (SUPŠ KV)

Samotné domy, jejich konstrukce a dispozice jsou navrženy s ohledem na kvalitní život svých uživatelů, ve většině případů je jediným problémem veřejný prostor mezi nimi. Původní myšlenka bydlení v kultivované zeleni se v průběhu času vytratila a dnes je na většině sídlišť prostor mezi domy využit především jako velká parkovací plocha. Objekty původní občanské vybavenosti, které byly součástí většiny panelových sídlišť, zanikly s rozvojem automobilizace a budováním velkých obchodních center na okrajích měst. Velký potenciál pro revitalizaci sídlišť spočívá tedy především v kultivaci tamních veřejných prostor, nalezení alternativy pro automobilovou dopravu a její redukci, znovuoživení objektů občanské vybavenosti a dnes nepříliš atraktivní sídliště navrátit původní myšlence zahradního města.

IMG_0675.JPG

Sídliště Brno-Lesná, které bylo pro své urbanistické kvality v roce 2004 navrženo, aby se stalo městskou památkovou zónou.

lesna.jpg

Příklad kvalitní revitalizace nejen samotného panelového domu ale i jeho okolí od slovenské kanceláře GutGut + rozhovor s architekty.

GutGut_Rimavska_Sobota_01_3000.jpg

Více o tomto projektu najdete zde

Rozhovor s autory projektu na rádiu Wave si můžete poslechnout zde

Encyklopedie panelových sídlišť

Populární formou zpracovaná tématika panelových sídlišť, kde je možné se s problémem obeznámit od celku až po nejmenší detail 

http://vaderarch.wixsite.com/encyklopedie

Paneláci / Paneláky

Stránky věnované tématice panelových sídlišť včetně těch karlovarských

http://www.panelaci.cz/sidliste/karlovarsky-kraj/karlovy-vary-ruzovy-vrch

http://panelaky.info

Použité zdroje:

http://www.earch.cz/cs/revue/publikace-sidliste-jak-dal-shrnuje-vyzkum-na-fakulte-architektury-cvut-sidlistim-nabizi-vize-i

https://www.archiweb.cz/b/sidliste-brno-lesna

Ing. arch. Tittl: Přednáška Sídliště, jak dál? / 11. 12. 2018

Jeden z autorů projektu Sídliště, jak dál? promluvil o problematice sídlišť a o kvalitě života v nich. Pokud Vám přednáška unikla, můžete se podívat na záznam přednášky.

Více informací o přednášce najdete