Přednáška 

B. arch. Peter Bednár:
Parkování  

15. 1. 2019 v 18 hodin   |   KAM KV°

Ideální parkovací místo je přímo před vstupem do čehokoliv, kde během dne potřebujeme být, je vyhrazené jen pro nás a je zadarmo. Přestože je tato představa nereálná, města jí vychází vstříc, protože v době, kdy se téměř vše zdá nejisté, se můžete spolehnout na jediné – všeobecný konsensus, že parkování je málo a přidáním více míst se nemůže nic zkazit.

press to zoom

press to zoom

press to zoom

press to zoom
1/4

Parkování je veličina, která má největší dopad na fyzickou podobu měst. Příliš mnoho parkování za příliš nízkou cenu je neintuitivně jedním z hlavních důvodů nízké kvality současné výstavby, nedostupného bydlení, degradace přírodní i městské krajiny, snížených příležitostí pro podnikání, pomalé výstavby dopravní infrastruktury na nesplatitelný dluh a hlavně - levné parkování dotované na úkor všeho ostatního vytváří prostředí, kde je stále obtížnější zaparkovat.

press to zoom

press to zoom

press to zoom

press to zoom
1/6

Debaty o parkování a autech všeobecně jsou vedeny v nepřekvapivých karikaturách - bláznivý ekolog versus bezohledný řidič a aby jeden vyhrál, ten druhý musí nutně prohrát. Pro odblokování rozvoje měst a zvýšení kvality života je nutné tento stereotyp opustit - při správně nastavených pravidlech pro parkování můžou vyhrát všichni.

 

Záznam z přednášky