Street art / mural art

Současné umění se začleňuje do každodenního života města. Jednou z podob může být tzv. mural art, tedy současný umělecký směr, který se zaměřuje na velkoplošnou malbu na stěny ve veřejném prostoru. Zajímavá otevřená výtvarná soutěž v oblasti mural art proběhla na Praze 7, kde odborná porota vybírala novou podobu prostoru kolem stanice metra Vltavská. 

press to zoom

press to zoom

press to zoom

press to zoom
1/3

KAM KV dostal za úkol od Rady města Karlovy Vary, aby oslovil veřejnost ohledně výběru lokalit pro street art. Vidíme jako důležité, aby budoucí umělecká díla probíhala formou soutěží a za přítomnosti odborníků. Proto s výběrem lokalit zároveň navrhneme ideální následující postup.

Kde byste v Karlových Varech rádi viděli mural art?

Spolu s odborníkem v této oblasti jsme společně připravili 6 možných lokalit ve městě Karlovy Vary, které by pro tento typ umění byly vhodné. Připravili jsme dotazník, který jsme předložili spolu s návrhem na další postup v podobě výběrového řízení nebo otevřené soutěže Radě města Karlovy Vary, která rozhodne o dalším postupu. 

1. Cyklostezka
1. Cyklostezka

press to zoom
2. Kattenbeck
2. Kattenbeck

press to zoom
6._Ubytovna_Drahomíra
6._Ubytovna_Drahomíra

press to zoom
1. Cyklostezka
1. Cyklostezka

press to zoom
1/6

Jaký názor má veřejnost?

 

Výsledky si můžete prohlédnout níže nebo podrobněji v brožuře, která byla podkladem pro Radu města Karlovy Vary. Do online hlasování se od 6. do 20. listopadu 2020 zapojilo celkem 203 respondentů. Většina respodentů volila možnost lokality doporučené odborníkem pro danou tematiku, 4 respodenti zvolili možnost „Jiné“ a doplnili další návrhy. Děkujeme i za tyto další nápady, které také byly zaneseny do tohoto podkladu. 

 

Výsledky hlasování jsou zaneseny v následujícím grafu. Z vybraných lokalit se na prvním místě umístila lokalita Cyklostezka 6, Euregio Egrensis s 98 hlasy.

Výsledky ankety

V současné době probíhají jednání s vedením města a dotčenými odbory magistrátu, aby se v tomto roce podařila realizace podle námi předloženého postupu:

  1. Návrh lokalit  ✓ 

  2. Participace veřejnosti při výběru lokalit ✓

  3. Vyhlášení veřejné výtvarné soutěže o návrh na ztvárnění velkoplošné malby (mural art) na stěnu ve veřejném prostoru

  4. Hodnocení a výběr soutěžních návrhů porotou. Ta by se měla skládat ze zástupce MMKV, člena KAM KV° - specialista na veřejná prostranství, minimálně 2 odborně kvalifikovaných zástupců.

  5. Realizace vybraného návrhu

 

Dokument zpracovaný pro Radu města Karlovy Vary je ke stažení ZDE: