UNESCO

Great Spas of Europe - Slavné lázně Evropy

GSoE_weiss.png

„Slavné lázně Evropy“ je uskupení 11 výjimečných lázeňských měst ze 7 zemí, které byly nominovány na zápis do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Nominaci hromadně tvoří česká města Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně, německá města Baden-Baden, Bad Ems a Bad Kissingen, rakouské Baden u Vídně, belgické Spa, francouzské Vichy, italské Montecatini Terme a britské City of Bath.

1/10

Každé z těchto jedenácti měst se rozvíjelo v letech 1700 – 1930 v blízkosti přírodních minerálních pramenů, jejichž využívání vedlo k inovativnímu přístupu, který kombinoval unikátní urbanismus, specifickou architektonickou typologii, parkové úpravy a celostní přístup ke zdraví a trávení volného času v malebné lázeňské krajině. Spojení všech těchto faktorů ovlivnilo vývoj intelektuální, umělecké, sociální i politické úrovně celé evropské společnosti. V lázních se v minulosti konala důležitá politická setkání a lázeňské prostředí podněcovalo významné umělce v jejich tvorbě, která je dodnes v lázeňských městech přítomna. Lázeňské procedury, ovlivňující tělo, mysl i ducha tak zajišťují neustálý přínos evropské kultuře, mentalitě, zdraví i zvykům.

Aktuálně k tématu

Tato mezinárodní sériová nominace byla po osmiletých přípravách slavnostně podepsána dne 22. ledna 2019 v Paříži za přítomnosti představitelů všech nominovaných měst. Dalším výrazným mezníkem byla hodnotící mise ICOMOS (Mezinárodní rada památek a sídel), která proběhla ve všech městech na podzim loňského roku. Při své dlouhé cestě se komisaři zaměřili na ochranu, správu, prezentaci a především integritu a autentičnost nominovaných městských komplexů. Zpráva o výsledcích mise bude významným příspěvkem do další fáze hodnocení, během něhož Výbor světového dědictví, v létě tohoto roku, rozhodne o zápisu.

↓ AKTUÁLNĚ ↓

Na jaře mělo být jasné ne/doporučení a v červenci rozhodnutí o eventuálním zápisu, bohužel kvůli pandemii byly tyto termíny odsunuty zatím na neurčito.

Krátká přednáška a promítání filmu Skleněný pokoj / 10. 12. 2019

KAM KV° uspořádal promítání filmu Skleněný pokoj s krátkým úvodním slovem o vile Tugendhat a organizaci UNESCO. Jedná se o film podle slavného románu britského spisovatele Simona Mawera. Mimořádný milostný příběh inspirovaný dramatickými událostmi 20. století i zrodem ikonického architektonického skvostu – brněnské vily Tugendhat.

Podnikatelský workshop UNESCO / 18. 11. 2019

Zápis Slavných lázní Evropy na seznam UNESCO může nabídnout podnikatelům v cestovním ruchu řadu zajímavých příležitostí. Jak je správně využít a na co se připravit? Nejen o tom byl workshop, který připravil Karlovarský kraj společně s Agenturou pro podporu podnikání a investic CzechInvest. Akce se uskutečnila v karlovarské Becherově vile v pondělí 18. listopadu 2019. Workshop byl určen zájemcům především z řad podnikatelské veřejnosti, kteří se věnují cestovnímu ruchu. 

Více informací najdete

Mise ICOMOS / 2. 10. 2019

V Karlových Varech byla ve středu 2. října zakončena zakončena významná etapa snahy Karlových Varů a dalších deseti lázeňských měst Evropy o společný zápis na Seznam světového dědictví UNESCO. Všech jedenáct kandidátských měst napříč Evropou, včetně Karlových Varů, si v průběhu uplynulého měsíce prohlédli odborníci z nevládní organizace ICOMOS (International Council of Monuments and Sites), která se zabývá ochranou kulturního dědictví po celém světě.

Více informací najdete

Vernisáž výstavy „Památky Karlovarského kraje zapsané či nominované k zápisu na Seznam světového dědictví UNESCO“ před KAM KV° a komentovaná procházka „Co UNESCO přinese?“ / 9. 9. 2019

Jak může vypadat rozvoj moderního města v organizaci UNESCO ?

Jaká je budoucnost města Karlovy Vary po vstupu do UNESCO?

Je možná soudobá výstavba i po vstupu města do UNESCO?

O těchto otázkách jste mohli společně s týmem KAM KV° diskutovat při komentované procházce. Po procházce Vás jsme společně zahájili výstavu Památky Karlovarského kraje zapsané či navrhované k zápisu na Seznam světového dědictví UNESCO, kterou připravil Karlovarský kraj spolu s UNESCO koordinátorkou Lucií Sochorkovou.

Na 16 panelech je k vidění mezinárodní nominace Slavné lázně Evropy/Great Spas of Europe, která zatím o zápis usiluje, tzv. Kynžvartská daguerrotypie a sériová nominace Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří, které už zapsány úspěšně jsou. Zahájení výstavy zpříjemnila sympatická zpěvačka Sarah Šimunovićová svým hudebním vystoupením.

Více informací najdete

UNES CO BAR – KVIFF 2019 / 07. 2019

Se začátkem filmového festivalu vznikl u Vřídelní kolonády i UNES CO BAR, který má za cíl seznámit návštěvníky s nominací Great Spas of Europe v příjemné atmosféře s možností soutěže o zájezd do jednoho s nominovaných měst, skvělým občerstvením a stylovým posezením.

Více informací najdete

Vernisáž výstavy „Společně do UNESCO“ ve Vřídelní kolonádě / 2. 5. 2019

Výstava, která prostřednictvím fotografií dominant představí „Slavné lázně Evropy“ - uskupení jedenácti výjimečných lázeňských měst ze sedmi zemí, které byly nominovány na zápis do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Vernisáž proběhne ve čtvrtek 2. května v 16:30.

Přednáška Společně do UNESCO / 11. 6. 2019

Přednáška PhDr. Nory Dolanské, MBA a Ing. Lucie Sochorkové představila organizaci UNESCO a kulturní a přírodní dědictví České republiky. Byl také představen proces vstupu Karlových Varů a dalších 10 evropských lázeňských měst se značkou Great Spas of Europe na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví. 

Více informací a záznam najdete

Obsazení pozice Site Managera pro UNESCO / 29. 3. 2019

Další krok pro úspěšný zápis města Karlovy Vary do Seznamu světového dědictví UNESCO udělal na podnět vedení města KAM obsazením pozice Site managera pro UNESCO. Do pozice, která zajišťuje koordinaci péče o historické dědictví a jeho obnovu a rozvoj a která úzce spolupracuje se zástupci měst společného seznamu pro zápis do UNESCO, obsadil KAM Lucii Sochorkovou.

Proces vstupu města Karlovy Vary do UNESCO, který trvá už 8 let, pokračuje. V současné době je uskupení 11 lázeňských měst ze 7 zemí jako tzv. mezinárodní sériová nominace úspěšně nominováno pod názvem Great Spas of Europe (Slavné lázně Evropy). KAM byl vedením města vyzván k zajištění pozice Site managera pro koordinaci a přípravu vstupu města do UNESCO, kterou jak personálně, tak i odborně začíná zajišťovat.

Lucie Sochorková, nová Site managerka pro UNESCO za Karlovy Vary, se na konci března spolu s paní primátorkou Andreou Pfeffer Ferklovou zúčastnila jednání v italském lázeňském městě Montecatini Terme, které je součástí nominace Great Spas of Europe, spolu se zástupci všech 11 měst. Schůzky všech dotčených zástupců probíhají nyní pravidelně každé 2 měsíce a jejich hlavním úkolem je připravit se na návštěvu komise ICOMOS (International Council on Monuments and Sites - Mezinárodní rada památek a sídel), která přijede do Západočeského lázeňského trojúhelníku letos na podzim, aby zpracovala komplexní odborný posudek statků navrhovaných členskými státy k zápisu na Seznam světového dědictví a to jak z hlediska jejich mimořádné kulturní hodnoty, tak co do jejich připravenosti k zápisu.

Nejaktuálnějším úkolem je dopracování tzv. Management plánu. Spolu s Františkovými a Mariánskými Lázněmi nyní intenzivně pracujeme na dopracování Management plánu, který slouží v podstatě jako návod pro Site manažera, jak spravovat kulturní statek.

Podepsání nominace Great Spas of Europe v Paříži / 22. 1. 2019

Karlovy Vary jsou o krok blíže k zápisu na Seznam světového dědictví UNESCO. V úterý 22. ledna byla na českém velvyslanectví v Paříži slavnostně podepsána nominační dokumentace jedenácti evropských lázeňských měst, která společně o zápis usilují. Významného ceremoniálu se zúčastnila také delegace města Karlovy Vary vedená primátorkou Andreou Pfeffer Ferklovou.

Více informací najdete

Oficiální web sériové nominace Great Spas of Europe najdete

Zabýváme se architekturou a urbanismem, budoucí vizí města, územním plánováním a veřejným prostorem.
Náš tým se snaží být prostředníkem diskuze mezi odbornou veřejností, obyvateli města a politickou reprezentací.

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon

kontaktujte nás >

telefon kanceláře:  +420 353 151 480

telefon asistentka: +420 601 175 698 

e-mail: info@kamkv.cz

Pro odběr novinek a aktuálních akcí klikněte sem >

© Kancelář architektury města Karlovy Vary, p. o., 2018