Moderovaná diskuze 

VARY1960

60letá architektura v obrazu města

10. 9. 2020 v 17 hodin   |   Kongresový sál hotelu Thermal

Obraz města Karlovy Vary všichni dobře známe… Vybaví se nám architektura baroka, klasicismu, secese, funkcionalismu a první republiky. Přehlížíme však Vřídelní kolonádu, hotel Thermal, nebo hotel Sanssouci… Patří tyto budovy také do obrazu města? Proč se k nim chováme odmítavě? Opravdu nezapadají do městského prostředí? Vznikly v době, na kterou neradi vzpomínáme… Znamená to, že nejsou kvalitní architekturou? Využíváme tyto budovy správně? Každá doba zanechala na městě svůj otisk. Není právě to na městě zajímavé? Má smysl i architekturu z 60. let rehabilitovat? Těmito a dalšími otázkami se zabývala panelová diskuze VARY1960. Pozvání k diskuzi přijali architektka Petra Kunarová, developer a majitel maloobchodní sítě Martin Kubík, architekt Ústeckého kraje a pedagog Ondřej Beneš a historik architektury Lubomír Zeman. Diskuzi vedla moderátorka Českého rozhlasu Karlovy Vary Pavlína Kyselová.

Proč bychom měli více přemýšlet nad udržitelností této architektury? „Domy máme svázané s konkrétní dobou, nejhorší je říct, že jsou to socialistické a komunistické stavby a že si jejich autoři dělali pomníčky. Nic nemůže být vzdálenějšího pravdě, představa že by architekt nešel s dobou je mylná. Ty baráky jsou úžasné, my je rádi srovnáváme s domy z 60. až 80. let ze světa. Jsou ve velice špatné kondici, proto vypadají divně a je pak obtížné někoho přesvědčovat, že to má hodnoty, které člověk nevidí.“ zaznělo od Ondřeje Beneše, který se specializuje na architekturu 60. let.

press to zoom

press to zoom

press to zoom

press to zoom
1/3

Jedním z klíčových témat diskuze byl samozřejmě i hotel Thermal. „Když jsem dělala příjímací zkoušky na architekturu, jako jednu z otázek jsem dostala, co si myslím o tom hrozném baráku ve Varech. Já to tak nevnímala, pro mě to bylo výjimečné, milovala jsem břeh řeky, byli tu zlatí kapři. Myslím si, že v tom je to postavení Thermalu specifické a není zohledňována kvalita architektury, ale zkrátka jen nějaký pocit.“ komentovala architektonickou hodnotu budovy architektka Petra Kunarová. Ohledně této stavby se vyvinula zajímavá diskuze, do které se aktivně zapojil i ředitel hotelu Vladimír Novák.

Architektura 60. let v obrazu města Karlovy Vary není jen hotel Thermal a Vřídelní kolonáda, v této době bylo vystavěno hned několik sídlišť. Architektura sídliště je hravá a má různá měřítka. „Spoustu úžasné práce dělá kolega Michal Kohout v rámci projektu Sídliště, jak dál, který má teoretické zázemí a najdeme zde i příklady, jak se sídlišti a různými typy veřejných prostor pracovat. Bez problému si dokážu představit obcházet jednotlivá sídliště, nastavovat tu debaty s občany, řešit s nimi jejich sídliště a předestřít, co je na nich možné dělat. Lidé si nedokáží představit, co se dá dělat s místem, které dobře znají.“ doplnil Ondřej Beneš.

IMG_8429.JPG

Na otázku, jak bychom mohli s budovami do budoucnosti nakládat, reagoval Martin Kubík: „Jsme malá rodinná firma, vlastníme i stavby z 60. – 70. let a snažíme se k nim přistupovat velmi citlivě. Pokud jdeme rekonstruovat, jdeme vždy cestou architektonické soutěže. Co se týče využití staveb, v našem případě jsou to většinou komerční objekty. Je to komplikované v tom, že dnes je způsob využití velmi odlišný od toho, jaký byl způsob využití v době, kdy ty stavby vznikaly. Je hrozně důležité rozpoznat, zda ta stavba má tu kvalitu a má smysl tam tu kvalitu zachovat a pak je potřeba se o to poprat, pokud tu kvalitu nemá, tak s tím nebojovat a chovat se současně.“

O nepopularitě těchto staveb promluvil i Lubomír Zeman: „Je to vše otázka poznání, poznání se za ta léta mění a vyvíjí. Poznáním argumentujeme a chráníme tento segment architektury, dál to pokračuje. Mluvíme o příběhu architektury, příběhu města, do toho příběhu města samozřejmě patří i tato architektura až do současné doby. Nemůžeme se zastavit někdy v roce 1900 – 1920. Jsme schopni ještě vnímat secesi a pak už to končí, zástavba z první republiky už také není chápána jako hodnotná, natož pak architektura z dalších etap. Je nutné provádět průzkumy a s tímto poznáním pracovat."

 

Záznam z diskuze