Den architektury v Karlových Varech letos nabídne pestrý program

  • 24. 9. 2021

Festival Den architektury opět láká na bohatý a zdarma přístupný program několika set akcí po celé republice i na Slovensku, který nabídne výpravy za architekturou známou i neznámou, a to vždy s odborným výkladem. Paralelně se Dnem architektury probíhá letos po desáté i jeho sesterský festival Film a architektura, který pravidelně nabízí v kinech výběr těch nejzajímavějších filmů se zaměřením na kvalitní architekturu a proměnu našeho životního prostředí související s výstavbou měst a staveb. V Karlových Varech pořádá akce ke Dni architektury Kancelář architektury města Karlovy Vary (KAM KV). Těšit se můžete na komentovanou procházku, koncert a loutkové představení v běžně nepřístupné kapli nebo promítání filmu.

Jedenáctý ročník festivalu Den architektury je sám o sobě cestou za architekturou. Je založen na procházkách s průvodci, propojuje to nejzajímavější v obcích a krajinách a ukazuje na potenciál míst či jejich bolavá místa. „V Karlových Varech proběhne Den architektury od 30. září do 3. října. Ve čtvrtek ho zahájíme promítáním filmu o významném architektovi Le Corbusierovi v kině Drahomíra, v pátek nás čeká koncert 4 interpretů v drahovické obřadní kapli, která není běžně přístupná veřejnosti, na stejném místě pak v sobotu ovládne prostor loutkové divadlo Jana Kindla za doprovodu hudby Ireny a Vojtěcha Havlových. O víkendu také proběhne komentovaná procházka městem s Mgr. Lubomírem Zemanem.“ uvádí Jana Boukalová z KAMu s doplněním, že vstup na tyto akce je zdarma a není třeba se registrovat dopředu.

CELÝ PROGRAM Dne architektury v Karlových Varech

FILM A ARCHITEKTURA
Promítání snímku L’esprit Le Corbusier
30. 9. 2021  19:00, kino Drahomíra

Vyprávění režiséra Gillese Couderta o dospívání v největším souboru staveb Le Corbusiera v Evropě kombinuje svědectví mnoha současných tvůrců a obyvatel, kteří si každý svým způsobem nárokují vliv a odkaz tohoto revolučního architekta. Film přibližuje tři hlavní urbanistická díla Le Corbusiera – architektonický celek ve Firminy, letní dům Cabanon de Roquebrune a známou bytovou jednotku Cité Radieuse v Marseille. Přináší výjimečné obrazy těchto míst i nepublikované archivní záběry každodenního života 70. let. Jako předfilm uvádíme krátký snímek Kotěra z produkce Dne architektury.

Vstup je zdarma, není třeba se registrovat dopředu.

 Æ.O.D. X KAM KV°

Koncert 4 interpretů v běžně nepřístupné kapli

  1. 10. 2021 18:30, obřadní kaple Drahovice

 Druhá edice události Æntity.one.Default, která proběhne v prostorách bývalé obřadní kaple v Drahovicích, postavené v letech 1899–1900 v antikizující formě italské neorenesance. Kanceláři architektury města Karlovy Vary  ve spolupráci s Æ.O.D. se podařilo uspořádat koncert v tomto běžně nepřístupném prostoru. O světelný zážitek se postará produkce MAESS.  Společně prožitým večerem Vás bude doprovázet umělecká instalace v prostoru kaple od Michaely Rožnovské za doprovodu čtyř hudebních interpretů. Vystoupí: timmi (CZ), Natálie Pleváková (CZ), Thistle (CZ, FIN), RLUNG (RU)

Vstup je zdarma, není třeba se registrovat dopředu.

 LÁZEŇSKÉ KORZOVÁNÍ

Komentovaná procházka s Mgr. Lubomírem Zemanem
2. 10. 2021  15:00, sraz u Hadího pramene, Sadová kolonáda

 

Pojďte s námi korzovat městem! Památkář Lubomír Zeman z Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Lokti, nás provede a ukáže vazby architektury, města i vnější a vnitřní krajiny. Projdeme se pod korunami městských stromů, zastavíme se v kolonádách a výklad se dotkne i okolní krajiny.

Vstup je zdarma, není třeba se registrovat dopředu.

 

PŘEDSTAVENÍ: SEN V SARGASOVÉM MOŘI

Loutkové divadlo Jana Kindla, Ireny a Vojtěcha Havlových

  1. 10. 2021 19:00, obřadní kaple Drahovice

 

V hlubinách Sargasového moře se odehrává příběh zrození malé rybky. Propojení velkých lampionových loutek z dílny Honzy Kindla a koncertu Ireny a Vojtěch Havlových, ponoří malé i velké diváky do hlubin oceánu, kde čas plyne velmi, velmi pomalu. Unikátní představení, které se pohybuje na pomezí divadla, instalace, performance a koncertu. Divák se ocitá v podmořském světě, čas plyne pomaleji, veliké světelné loutky plují nad hlavami diváků. Loutky stále přibývají a do představení se začínají zapojovat i děti a diváci jako loutkovodiči. Hudba Ireny a Vojtěcha Havlových dodává představení magickou atmosféru. Vhodné pro diváky od 0 až 120 let. Akce proběhne v prostorách běžně nepřístupné bývalé Obřadní kaple v Drahovicích, postavené v letech 1899–1900 v antikizující formě italské neorenesance. Představení pořádá Kancelář architektury města Karlovy Vary ve spolupráci s Divadlem loutek Karlovy Vary z.s.

 

Vstup je zdarma, není třeba se registrovat dopředu.

 

ODKAZ TŘÍ STOLETÍ: GRANDHOTEL PUPP

Komentovaná prohlídka hotelu – nutná rezervace –

  1. 10. 2021 15:00, Grandhotel Pupp, před hlavním vchodem

 

Grandhotel Pupp se za poslední dva roky výrazně změnil. Rozsáhlá rekonstrukce postupně vrací hotel k jeho prvorepublikové podobě. Za novou koncepcí Grandhotelu a jeho návratem k českým kořenům stojí ředitel Jindřich Krausz, který nás provede pětihvězdičkovým hotelem s historií sahající až do roku 1701.

Tradiční český hotel prezentuje známé české a karlovarské značky, které mají přesah do zahraničí a jsou v něčem unikátní. Nový grafický design hotelu vytvořilo Studio Najbrt, neodmyslitelně spjaté s grafikou filmového festivalu, vnitřní prostory krášlí plastiky od Studia Lhotský a vázy z ručně broušeného skla od zdejší firmy Moser, nad recepcí tikají české hodiny Bohematic.

Kapacita omezená (12 osob), rezervace od 26. 9. na emailu: j.boukalova@kamkv.cz

Prosím vyčkejte na potvrzení e-mailem, zda byla Vaše registrace úspěšná. Děkujeme za pochopení.

Vstup je zdarma, registrace nutná.