Slavná lázeňská města Evropy převzala certifikáty UNESCO

  • 1. 10. 2021

Slavná lázeňská města Evropy/Great Spa Towns of Europe obdržela certifikáty o vstupu do UNESCO. Stalo se tak v pátek 1. října během slavnostního večera v Karlovarském městském divadle za účasti představitelů měst zástupců zemí zapojených do sériové nominace na Seznam světového dědictví UNESCO. Symbolické certifikáty převzali zástupci měst a států z rukou náměstka ministra kultury Vlastislava Ourody. Slavnostní ceremoniál v karlovarském divadle doprovodila vystoupení hudebního uskupení Inflagranti a tanečníků souboru Losers Cirque Company. Součástí dvoudenního pobytu delegací v Karlových Varech je rovněž slavnostní večeře v Grandhotelu Pupp a sobotní prohlídka města včetně návštěvy podzemí Vřídla a krypty kostela sv. Máří Magdaleny.

 „Velmi mě těší, že se městu Karlovy Vary dostalo pocty uspořádat setkání zástupců zapojených měst a zemí, řady expertů, kteří se podíleli na přípravě nominace a dalších významných hostů. Protože finální rozhodování o našem zápisu probíhalo online, měli jsme až nyní příležitost společně sdílet radost z tohoto historického úspěchu. Mně osobně se naskytla možnost poděkovat všem, kdo se na uskutečnění našeho společného cíle podíleli, protože mi bylo ctí se na té dlouhé cestě připojit a být součástí týmu, který se podporuje a inspiruje. Ostatně naše společné setkání není pouze symbolické a slavnostní. Využijeme jej také k pracovnímu jednání jak řídící skupiny starostů, tak site managerů,“ uvedla primátorka města Karlovy Vary Andrea Pfeffer Ferklová.

O zápisu Slavných lázeňských měst Evropy na Seznam světového dědictví UNESCO rozhodl mezivládní Výbor pro světové dědictví na svém 44. zasedání ve Fu-čou v Číně 24. července letošního roku. Nominaci připravily společně Rakousko, Belgie, Francie, Německo, Itálie, Velká Británie a Severní Irsko a Česká republika, která celý projekt řídila a koordinovala. Nový nadnárodní sériový statek Světového dědictví tvoří nejvýznamnější lázeňská města v Evropě: Baden bei Wien v Rakousku, Spa v Belgii, Vichy ve Francii, Baden-Baden, Bad Ems a Bad Kissingen v Německu, Montecatini Terme v Itálii, Bath ve Velké Británii, Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně v České republice.  Zápis na Seznam světového dědictví přinese Slavným lázeňským městům Evropy nejen osvědčení o jejich výjimečných hodnotách, ale také lepší ochranu a posílenou spolupráci v oblasti památkové péče, balneologie a zdraví, cestovního ruchu a propagace.

​Převzato z tiskové zprávy MMKV | Foto: Aleš Bedlík

  • dd1125_32404fb816cc49039ddf77dff75c3f65_mv2
  • dd1125_8e5236055d2a48a2b9a17a2209d87b39_mv2
  • dd1125_fedcb52fbdd246fd95cfe74f3658d058_mv2

Související projekt: