Studie byla dokončena. Prohlédněte si návrh architektů

  • 9. 11. 2022

„Honosná stavba Hlavní pošty stále slouží svému původnímu účelu. V současné době ale kapacita budovy pošty překračuje poptávku v oblasti centra, kde oproti historii převažují ubytovací objekty pro lázeňské pobyty. Většina místních obyvatel využívá pošty v jiných částech města, a tak je objekt Hlavní pošty poloprázdný. Tato skutečnost a vhodné umístění budovy na úplném začátku pěší promenády přímo vybízí k využití pro potřeby turismu a proto byla část budovy vyčleněna pro účely nového infocentra.

Infocentrum bude umístěno v pravém křídle budovy v přízemních prostorách, přímo přístupných z pěší zóny. V současnosti je prostor využíván jako pobočka pojišťovny a je rozdělen řadou nábytkových i vestavěných příček. Náš návrh počítá s vyčištěním prostoru od těchto nánosům a navrácením původní dispozice, jaká byla v budově po jejím dokončení.

Po vyčištění vzniknou dva hlavní prostory, hala s okny do pěší zóny a velkorysá zadní místnost orientovaná do vnitrobloku. Tyto hlavní prostory budou doplněny o nutné provozní zázemí. Přirozené členění veřejné části na dva prostory využíváme a dále s ním pracujeme. Funkci infocentra vnímáme v úrovni dvou principů: jak v kontaktu personálu s návštěvníky, tak v možnosti získání informací individuálně, pouze díky poskytnutým materiálům, bez osobního kontaktu.

Přední prostor – vestibul, slouží pro samotný kontakt s návštěvníky. Je zde umístěn pult, dominanta celého prostoru. Zde návštěvníci na první pohled uvidí personál, který jim poskytne požadované informace. U pultu funguje prodej suvenýrů, zboží i vstupenek. Ve vestibulu je umístěno také sezení, vhodné pro čekání na volné kapacity u pultu, nebo pro pouhé spočinutí, které může být spojené třeba s dobitím telefonu ze zásuvek přístupných v horní části nábytku. Vestibul je světlý, bohaté denní osvětlení doplňuje nasvětlení lustrem, který je dominantou prostoru. I barevnost prostoru je světlá, výrazným prvkem je pouze pult, aby byla zdůrazněna jeho funkce.

Zadní Prostor – galerie, naopak slouží pro prezentaci informací, které komentář ani asistenci personálu nevyžadují. Atmosféra je zde klidná, meditativní, podtržena bodovým osvětlením. Světlem jsou zdůrazněny jednotlivé body, které nemají uniknout pozornosti návštěvníků:  ať už se jedná o informační materiály řazené do čtyř kategorií, reprezentativní zboží, nebo podsvětlený interaktivní stůl v centru místnosti. Na zadní stěně místnosti běží projekce, viditelná i z vestibulu, tak aby nalákala návštěvníky do zadní části prostoru a naznačila jim, že se jedná o prostor, který jim individuálně poskytne informace o městě.

V průchodu mezi vestibulem a samoobsluhou je umístěno pítko jako odkaz na blízké kolonády.”

0,5 Studio

  • 04
  • 09
  • 03
  • 08
  • 05
  • 07
  • 06
  • 10
  • 01